Lipofilling - Przeszczep własnego tłuszczu | Prof Sirek | MedCosmetic

Lipofilling - Przeszczep własnego tłuszczu

Zamień niechcianą tkankę tłuszczową w piękne kształty

Czym jest lipofilling?

Lipofilling (lipotransfer, lipomodelling), to przeszczep własnych komórek tłuszczowych polegający na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca dawczego, najczęściej z okolicy w której mamy jej nadmiar i podaniu w obszar który chcemy remodelować lub rewitalizować. Zabieg przeszczepu tłuszczu ma bardzo szerokie  zastosowanie,  ze względu na ilość okolic ciała w których możemy je wykorzystać jak i na zawarte w tkance tłuszczowej komórki macierzyste, które powodują regenerację i rewitalizację w miejscu zabiegu.

Dlaczego przeszczep tłuszczu?

Niewątpliwą zaletą tej procedury jest połączenie z liposukcją. Wiele osób ma w pewnych miejscach więcej tkanki tłuszczowej, niż byśmy sobie tego życzyli, dlatego zabieg ten jest opisywany jako „dwa w jednym”. Zabieramy z niechcianego miejsca po to by dodać troszkę pełności w innym. Tłuszcz w przeciwieństwie do silikonu czy kwasu hialuronowego jest naszą własna tkanką, jest całkowicie naturalnym wypełniaczem. Nie jest przetwarzany w laboratoriach, nie jest sztuczny i nie powoduje alergii. Dodatkowo zawiera miliony komórek macierzystych które po podaniu wraz z tłuszczem wpływają na poprawę i witalność skóry, przyspieszają procesy regeneracji skóry uszkodzonej przez procesy starzenia, promieniowanie, oparzenia lub nadmierne nasłonecznienie.

Gdzie wykorzystujemy przeszczep tłuszczu?

Najczęstszymi obszarami wstrzyknięć tłuszczu jest twarz, piersi, pośladki, łydki, dłonie. Jednak tłuszcz można przeszczepić praktycznie w każdy obszar ciała modelując lub korygując niedoskonałości.

Piersi

Przeszczep tłuszczy do piersi jest alternatywą dla implantów piersiowych. Jest to zabieg skierowany do pacjentek które chcą powiększyć biust lub poprawić jego kształt, a nie są zdecydowane na użycie wkładek. Zaletą tej metody jest niewątpliwie połączenie z liposukcją, gdzie nie tylko powiększamy piersi, ale również modelujemy figurę. Piersi po wszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej są całkowicie naturalne, zabieg nie pozostawia widocznych blizn, a dodatkowo objętość piersi może ulegać proporcjonalnym zmianom gdy pacjentka traci lub przybiera na wadze. Tą metodą możemy powiększyć piersi mniej więcej o jeden rozmiar, ale zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjentki, od objętości tłuszczu w miejscu dawczym. Chirurg może powtórzyć zabieg lub z góry zaplanować kilka etapów. Przyjmuję się że ok 20-40% podanego tłuszczu ulega wchłonięciu w zależności od indywidualnych predyspozycji. Decyzja o wyborze metod musi być zawsze podjęta wspólnie z specjalistą chirurgii plastycznej, chirurg doradzi Ci jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza do uzyskania satysfakcjonującego efektu. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować zastosowanie implantów z dodatkowym wstrzyknięciem tłuszczu w celu uzyskania jeszcze bardziej naturalnego wyglądu piersi. Operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Pośladki

Na przestrzeni lat zmienia się w naszej kulturze postrzeganie piękna kobiecego ciała. W ostatnich latach coraz większa uwagę zwraca się na kształt i wielkość pośladków. Dotychczas chirurgia plastyczna dysponowała możliwością modelowania tej części ciała przez odsysanie tłuszczu przy jego nadmiarze lub użycie implantów do uwydatnienia pośladków. Jak łatwo można się domyślić te dwie metody są zupełnie przeciwstawne. Zaawansowanie technik przeszczepiania tłuszczu dało zupełnie nowe możliwości w modelowaniu tej okolicy. Przy zastosowaniu przeszczepu tkanki tłuszczowej możemy nie tylko dodać objętości, ale poprawiać również kształt i kontur pośladków jednoczasowo modelować inna okolicą z której pobieramy tłuszcz do przeszczepu. Tak jak w przypadku innych okolic ciała po zabiegu nie pozostają praktycznie żadne blizny. Operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Twarz

Młody wygląd to nie tylko brak zmarszczek. Jeśli porównamy zdjęcie 50 letniej kobiety z tym samym zdjęciem na którym komputerowo usuniemy zmarszczki otrzymamy prawdopodobnie obraz „dobrze wyglądającej” 50 latki. Więc jakie inne zmiany poza zmarszczkami mają wpływ na to czy osoba wygląda na starszą czy młodszą? Wiotkość i opadanie skóry? Z pewnością tak, ale napięta skóra wcale nie musi wyglądać młodo.  Skóra naciągnięta w okolicy kości policzkowej bez odpowiedniej grubej warstwy tłuszczowej wygląda jak źle wykonany facelifting. Głównym faktorem odpowiedzialnym za starzenie się twarzy jest ubytek tkanki tłuszczowej przy dodatkowym zmniejszeniu elastyczności skóry. Na kanwie tych zmian rozwinęła się medycyna estetyczna która przychodzi z pomocą w niwelowaniu zmarszczek poprzez porażenie mięśni mimicznych za pomocą botoxu, usunięciu głębokich zmarszczek za pomocą wypełniacza lub zastosowanie kwasu hialuronowego do wypełnienia ubytków tkanki tłuszczowej w okolicach oczu czy dodaniu pełności na zapadniętych kościach policzkowych. Te zabiegi cieszą się dużym powodzeniem i skutecznością, dla wielu pacjentek użycie wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy jest wskazane. Jednak jak już wspomnieliśmy kluczowym problem który pojawia się wraz z wiekiem jest ubytek objętości, a żaden z „sztucznych” wypełniaczy nie zastąpi go tak dobrze jak przeczep własnego tłuszczu. W zabiegach na twarzy tłuszcz służy nam do rzeźbienia i modelowania, przywracania młodego wyglądu, a dodatkowo za sprawą komórek macierzystych poprawia wygląd skóry. Objętość tkanki tłuszczowej, którą możemy wykorzystać do modelowania twarzy, może przekroczyć nawet 60 cm³ w porównaniu do tradycyjnych wypełniaczy których podaje się 1cm³ to ponad 60 razy więcej. Przy tak dużych objętościach możemy faktycznie mówić o rzeźbieniu twarzy. Kości policzkowe, kształt żuchwy cała architektura twarzy może zostać zmieniona tak by uzyskać lepszy, młodszy wygląd. Najczęściej jednak wykonuje się mniejsze iniekcje, wszystko to zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Przeszczep tkanki tłuszczowej jest również najskuteczniejszych metodą w leczeniu cieni pod oczami.  Typowymi wskazaniami do iniekcji tłuszczu w obrębie twarzy są: eliminowanie cieni pod oczami, modelowanie owalu twarzy, wypełnianie bruzd i zmarszczek, niedobór tkanki tłuszczowej, zapadnięte policzki, asymetrie, blizny potrądzikowe, powiększenia ust.  Zabiegi te są wykonywane najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Łydki

Zbyt chude, lub zbyt kościste łydki mogą być powodem kompleksów. U niektórych pacjentów dochodzi do zaniku mięśni lub asymetrii łydek co jest szczególnie widoczne. Dla innych łydki mogą być nieproporcjonalne do figury i zaburzają harmonie sylwetki. Modelowanie łydek własnym tłuszczem jest o wiele bardziej efektywniejszą i bezpieczniejsza metodą w porównaniu do użycia implantów silikonowych. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, decyzja o rodzaju znieczulenia jest uzależniona od ilości potrzebnego do modelowaniu tłuszczu i od miejsca dawczego.

Jaki jest przebieg zabiegu?

W zależności od objętości przeszczepianego tłuszczu i rejonu wstrzyknięć zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W przypadku zabiegów modelujących twarz jest to znieczulenie miejscowe, a objętość pobieranego tłuszczu jest niewielka. Wyjątkiem są tutaj operacje facelift z kombinacją przeszczepu komórek tłuszczowych, które wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Jeśli zabieg ma na celu powiększenie piersi lub modelacje pośladków a obszar dawczy jest znacznie większy, wykonujemy go w znieczuleniu ogólnym. Najczęstszymi obszarami dawczymi są brzuch, uda, biodra, i pośladki. W każdym przypadku chirurg za pomocą kaniuli wykonuje liposukcje obszaru dawczego pobierając tłuszcz do specjalnych strzykawek. Pobrane tkanki poddaje się wirowaniu, by uzyskać czyste komórki tłuszczowe gotowe do przeszczepienia. Następnie poprzez niewielkie nakłucia, bardzo cienkimi kaniulami chirurg podaje tłuszcz do miejsca docelowego.